čtvrtek 16. března 2006

Registrované partnerství

Simpsons GaysDoufám, že o tomto tématu tu dnes píšu už naposledy... Konečně zvítězil rozum a tolerance před hloupostí a omezeností. Česká republika se zařadila mezi vyspělé demokratické země a své občany z gay a lesbické minority považuje za rovnoprávné s ostatními. Rozhodla o tom včera sněmovna, která nejtěsnější možnou většinou přehlasovala prezidentské veto. Zákon o svazcích lidí stejného pohlaví podpořilo 101 ze 177 přítomných poslanců. Registrované partnerství začne platit poté co vyjde ve Sbírce zákonů, což lze čekat v červnu nebo červenci. Vzhledem k tomu, že se ODS deklaruje jako liberálně konzervativní strana s moderní evropskou strukturou, navazující na zkušenosti současných západních demokracií, tak mi přijde dost smutné, že pouze 2 členové návrh zákona podpořili. Ale i přesto těm dvěma děkuji, bez nich by to nešlo. Stručný obsah zákona o registrovaném partnerství si můžete přečíst tady. Srovnání práv a povinností manželů a registrovaných partnerů si může přečíst tady - doporučuji hlavě těm, co si myslí, že je to v podstatě to samé. Jak to vypadá s homosexuálními svazky ve světě si můžete přečíst tady. Update: Dva stateční (rebelové) z ODS jsou: Ing. Josef Bíža a Mgr. Helena Mallotová. Ještě jednou díky.

12 komentářů:

 1. já mám k tomuto zákonu neutrální vztah, buhví jak nadšen tedy z něho nejsem.
  jako politolog amatér bych tipnul že Mike82 je volič ČSSD nebo SNK-ED (popř. US v minulých volbách) :-))

  OdpovědětVymazat
 2. ČSSD ani SNK-ED volit určitě nebudu! (I když mi ČSSD vadí o něco málo míň než ODS.) Naposledy jsem volil Humanistickou stranu a letos bych to předběžně viděl na Zelené - i když s nima nesouhlasím ve všem (ale takovou stranu bych asi nenašel) a je mi jasný, že stejně budou muset jít s ODS nebo ČSSD do koalice (a tím se jim částečně přizpůsobit), ale i tak mi v tuto chvíli připadají jako nejlepší volba (sleduji je dlouhodobě, ne jen poslední 2 měsíce, co se o nich začalo mluvit).

  OdpovědětVymazat
 3. hmmm. zajímavý - inu jsem politolog amatér, takže jsem to netrefil :-))

  P.S. - Určitě budeš jediný člověk kterýho znám, který volil HuStr, i k tomu je dobrý net, že člověk potká někoho na koho by jinak nenarazil. Ale vážím si Tě za to, že chodíš k volbám a nejsi jako mnozí, co jen nadávají a ani si neudělají mini-čas na návštěvu voleb. místnosti. ČAU SB

  OdpovědětVymazat
 4. zelený budu letos volit taky... ale jinak vždy volím ODS

  OdpovědětVymazat
 5. Takže zase jeden zbytečný zákon, který homosexuálům nijak zvlášť nepomůže, ale ostatním taky neuškodí. Ať žije zaplevelený právní řád! I když to ještě není nic proti zákonu, dle kterého se Beneš zasloužil o stát. A proti mnoha dalším zbytečným zákonům. Jinak zelení jsou po změně vedení poměrně přijatelní, předtím to ale byla fakt hrůza. (Jsem politolog student.) Jinak ještě, ODS byla proti až při tomto hlasování, a to kvůli tomu, že Paroubek to téma hrozně zpolitizoval.

  OdpovědětVymazat
 6. A ještě jsem si vzpoměl. Je fajn, že celá republika, všichni politici a novináři mohutně celou dobu řešili nezávadný a nijak zvlášť přínosný zákon o RP a nikdo si doteď pořádně nevšiml, že se má schvalovat podstatně důležitější trestní zákoník. Teda kromě toho hysterického výkřiku okolo tunelářů (každý právník ví, že to je blbost). Je tam jedna dost podstatná změna, která zatím všem novinářům a politikům (neprávníkům) uniká. Ruší posuzování materiální stránky trestného činu. Zeptejte se schválně nějakého právníka, co to znamená. Doufám, že proboha ten TZ neprojde.

  OdpovědětVymazat
 7. Vzhledem k tomu, že ten zákon částečně odstraňuje diskriminaci v naší společnosti, tak určitě zbytečný není!

  Tak trochu nechápu co ODS myslí tím zpolitizovanym tématem. Zajímalo by mě, jaké téma to teda bylo předtím. :o) Vzhledem k tomu, že se tím zabývají poslanci, senátoři, prezident, strany to mají ve volebních programech atd... tak bych řekl, že se to kolem politiky docela točí. :o) A vzhledem k tomu, že to má ČSSD ve svém volebním programu a už se v minulosti několikrát pokusila zákon prosadit, tak nevím co jim ODS v tomto směru pořád vyčítá. (Ale před volbami lidé musí počítat se vším.)

  A vzhledem k tomu, že třeba ani spoluautorka normy, Kateřina Dostálová z ODS, návrh nepodpořila, tak už fakt nevím co si o občanských demokratech mám myslet. :o)

  A ještě k tomu druhému příspěvku... Tak nám přibliž o co v tom "posuzování materiální stránky trestného činu" jde.

  OdpovědětVymazat
 8. Na registrované partnerství nepamatuje připravovaný zákon o střetu zájmů. Homosexuální politici tak nebudou muset uvádět příjmy svých partnerů, což je diskriminační vůči politikům heterosexuálním.

  OdpovědětVymazat
 9. To jestli odstraňuje diskriminaci je otázka. Já jsem toho názoru, že nelze odstranit něco, co tu podle mě není. Jinak ta materiální stránka TČ je posuzování stupně nebezpečnosti chování pachatele. Tzn. že i když formálně naplníš všechny znaky TČ, ale nebezpečnost tvého chování je zanedbatelná (např. minimální hmotná škoda, nevěděl jsi, že jednáš trestně a v podstatě jsi nikomu neuškodil a sobě nijak zvlášť nepolepšil, apod.), tak se o TČ nejedná (pak je to třeba jen přestupek). Podle nového TZ však budeš trestně stíhán vždy při naplnění formálních znaků. To je myslím dost hrůzná představa.

  OdpovědětVymazat
 10. Máš tam dvakrát téměř to samé, nějak blbly komentáře a pořád to vypadávalo.

  OdpovědětVymazat
 11. To jestli odstraňuje diskriminaci je otázka. Já jsem toho názoru, že nelze odstranit něco, co tu podle mě není. Tím zpolitizováním se myslí, že si na tom Paroubek začal budovat volební kampaň (s tím mu ODS asi nebude chtít pomáhat). Jinak ta materiální stránka TČ je posuzování stupně nebezpečnosti chování pachatele. Tzn. že i když formálně naplníš všechny znaky TČ, ale nebezpečnost tvého chování je zanedbatelná (např. minimální hmotná škoda, nevěděl jsi, že jednáš trestně a v podstatě jsi nikomu neuškodil a sobě nijak zvlášť nepolepšil, apod.), tak se o TČ nejedná (pak je to třeba jen přestupek). Podle nového TZ však budeš trestně stíhán vždy při naplnění formálních znaků. To je myslím dost hrůzná představa.

  OdpovědětVymazat
 12. S článkem souhlasím od A až po Ž:-)

  OdpovědětVymazat