neděle 23. dubna 2006

Papírová padesátikoruna končí

Kovová padesátikorunaKonec české koruny se blíží a lidé už to začínají pociťovat ve svých peněženkách. Začaly v nich přibývat těžké kovové padesátikoruny. I když se to na první pohled nezdá, právě to je první příznak, že placení eury už je velice blízko. Euro by mělo nahradit korunu už za tři a půl roku a česká národní banka zjistila, že na tak krátkou dobu se jí nevyplatí tisknout nové padesátikorunové bankovky. Jenže ty staré se rychle opotřebovávají a už se s nimi nedá platit. Kovových padesátikorunových mincí má banka plné sejfy. Mnohé tam leží i deset let. Lidé si je příliš neoblíbili a platili s nimi jen neradi. Teď se znovu objeví v pokladnách obchodů a restaurací. Bankéři počítají s tím, že mince mají až pětkrát větší životnost než bankovky, takže vydrží až do zavedení eura. Papírová padesátikoruna jen zřídka vydrží déle než tři roky. Kovové padesátikoruny přibývají velice rychle. Ještě na začátku ledna jich bylo v oběhu jen pět milionů. Teď už jich je o sedm milionů více. Zdroj: iDnes Jen tak pro zajímavost... V roce 1964 bylo možné si za 50 korun koupit 25 litrů benzínu (a do průměrné mzdy se vešlo 30 padesátikorun), v roce 1987 to bylo 8 litrů (a do průměrné mzdy se vešlo 60 padesátikorun) a dnes zhruba litr a půl (a do průměrné mzdy se vejde téměř 400 padesátikorun). Všechny staré papírové padesátikoruny si můžete prohlídnout tady, současnou papírovou padesátikorunu tady a kovovou tady.

17 komentářů:

 1. US vzkazuje:
  It s legal to be fifty fifty :))

  OdpovědětVymazat
 2. To j zajímavý, všimla jsem si, že během psledního měsíce se mi kovové páďo po dlouhé době ocitlo několikrát v peněžence, ale v obchodech se na něj tváří tak kysele, že mám chuť si na prodavačky někde stěžovat... Nenapadlo mě, že by to mohlo být cílené :-)

  OdpovědětVymazat
 3. O těch jsem chtěl dneska napsat článek... :o)

  OdpovědětVymazat
 4. A já proč mi poslední dobou padaj kalhoty...

  OdpovědětVymazat
 5. Mě taky asi 3-krát vrátili kovovou padinu :) když se tak stalo poprvé tak jsem na to čuměl dosti vyjeveně a raději jsem ji co nejdřív utratil :))

  OdpovědětVymazat
 6. nosím v peněžence dvě kovový pade :-) se ke mně postupem času nějak dostaly a mně se líběch a nechce se mi je utrácet ... jsem měl obavy abych je stihl utratit než je úplně zrušej, ale podle toho, co tu čtu nastává pravý opak :-)

  OdpovědětVymazat
 7. No, mě se kovový padesátky taky hrozně líběj... Dřív (2000 - 2005) se ke mě dostala tak jedna ročně... Vždycky jsem si jí s radostí dlouho prohlížel a bylo mi líto jí utratit, tak jsem si je vždycky nechával... (Já jsem byl vždycky jinej :o)) Takže jich už pár (neznámo kde) mám... :o) Docela mě zklamalo, že jich teď bude hromada... No, ale třeba se mi aspoň podaří "ukořistit" nějaký hezký lesklý neochmataný... :o)

  OdpovědětVymazat
 8. taky se ke mě poslední dobou dostávají, ale snažím se je obratem utratit, dokud si pamatuju, že je mám a tudíž je menší šance, že bych si je spletla s dvackou...

  OdpovědětVymazat
 9. Ještě se mi nestalo (nebo o tom aspoň nevím), abych si třeba dvoukorunu spletl s korunou nebo pětikorunou a to jsou si MNOHEM podobnější než deseti, dvaceti a padesátikoruna, takže myslím, že omylu se není třeba obávat.

  OdpovědětVymazat
 10. Mně se kovovky líběj, jak jsou vyvedený, ale je fakt, že radši mám v peněžence papírovky, protože přece jen - ty kovovky se nějak rychlej rozkutálej. :)

  OdpovědětVymazat
 11. Já v tom mám zmatek.. jeden čas se stahovaly, že nechají jen papírové a kovové přestali vyrábět a najednou se zase obrací.. chjo :-/

  OdpovědětVymazat
 12. No mě se teda taky pletou kovový pajsky s desetikorunama a když jsem trochu mimo tak ani nečekám že by mi na ni měli něco vrátit. Papírovky se mi líbily více

  OdpovědětVymazat
 13. do prumernyho platu se vejde pade temer 400x :) tak to jsou kapku vysoky prumerny platy...

  OdpovědětVymazat
 14. No, vždycky když je řeč o průměrné mzdě, tak se myslí ta hrubá a ta je teď skutečně kolem 20.000 Kč.

  Kolik lidí s minimální mzdou ale dře třeba na jednu Karlu Stephens (ředitelka Vodafone ČR), aby se to pak zprůměrovalo na 20 tisíc, tak to je samozřejmě jiná otázka... :o)

  OdpovědětVymazat
 15. Líbí se mi kovové i papírové padesátky,ale
  euro v Čr,by nemělo vůbec býti zavedeno

  OdpovědětVymazat
 16. Vzhledem k současnému výhodnému kurzu koruny se mi do eura taky moc jít nechce. Ale s tím asi nic nenaděláme...

  OdpovědětVymazat