pondělí 24. července 2006

Jawa Auto

Jawa Chic
Pravděpodobně jste si mysleli, že firma Jawa je pouze výrobce motocyklů. To vás ale musím vyvést z omylu, Jawa totiž vyrábí i auta a v nabídce má hned 4 modely: Jawa Chic (něco jako Smart Fortwo), Jawa Roadstar (něco jako Smart Roadster), Jawa Logic (něco jako Multikára) a Jawa Bugxter (něco jako lehce teréní golfové vozítko). Fotogalerii všech modelů si můžete prohlédnout tady.

Pro zákazníky je zřejmě nejzajímavější model Chic (to je ten na obrázku) a to hlavně z toho důvodu, že ho můžou řídit už děti od 15 let (stačí řidičák na malou motorku). A pro děcka ze základky je asi hodně lákavá představa, že do devítky už budou moci jezdit autem.

Auto má ale taky několik hrubých nedostatků, které jsou pravděpodobně důvodem, proč jsem ho v provozu ještě neviděl. Zaprvé je to motor s miniaturním výkonem 4 kW (tolik mívají několikrát lehčí skútry), což znamená, že je auto vhodné opravdu jen pro jízdu do města (na druhou stranu má ale malou spotřebu a nízkou sazbu povinného ručení). Zadruhé je to neexistující bezpečnostní výbava (o airbagu si můžete nechat zdát). A třetím (asi nejzávažnějším) důvodem je hodně přemrštěná cena. V základní verzi, ve které nemáte ani zadní mlhovku, natož třeba vyhřívané zadní sklo, stojí stejně jako Smart Fortwo (a to už je hodně jiná káva).

Bližší informace, včetně technických specifikací, typů výbavy, ceníků, fotografií a kontaktů na prodejce najdete tady.

5 komentářů:

 1. Tak jsem koukala po internetu a o tomhle jsem vubec nevedela. Smart se take da jezdit od 15ti?

  OdpovědětVymazat
 2. Ne, se Smartem se může až od 18 let.

  OdpovědětVymazat
 3. cawte a ono to ma automaticku prevodovku?
  dik za odpoved

  OdpovědětVymazat
 4. cawte a ono to ma automaticku prevodovku?
  dik za odpoved

  OdpovědětVymazat