úterý 28. listopadu 2006

OSA zabijí hudbu!

Verbatim CD-R
Pokud si myslíte, že OSA - Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním je jen banda sprostých vyděračů, kteří zabijí hudbu, tak rovnou přeskočte na poslední odstavec, kde najdete odkaz na petici. Pokud máte jiný názor, nebo nevíte o čem je řeč, čtěte dál.

10. listopadu vyšla ve Sbírce zákonů (a zároveň tedy nabyla účinnosti) vyhláška, která určuje, kolik se bude platit z médií a přístrojů na záznam hudby a obrazu. A teď poplatky: Při nákupu inkoustové tiskárny zaplatíte OSE několik stovek, při nákupu ostatních typů tiskáren několik tisíc, za multifunkční zařízení nebo kopírku taky několik tisíc. To ale není všechno. Za magnetofonové kazety, video kazety a optická média zaplatíte až 5 Kč za 1 kus! Pořád to ale není všechno, OSE platíte i při zakoupení harddisku do počítače nebo dokonce při nákupu paměťových karet do digi foťáků. Dál se platí při nákupu vypalovaček, rádií, audio věží, diktafonů, digi foťáků, digi kamer, videí, DVD rekordérů a hromadě dalších zařízení.

Je tedy úplně jedno jestli si hudební cédéčka kupujete nebo ne, protože platíte tak i tak, a ne zrovna nízké čásky. Tyto částky platíte soukromé firmě OSA, která si část ponechá a část rozdělí mezi několik málo umělců typu Gott a Vondráčková. Těm tedy platíte i když žádnou hudbu vůbec neposloucháte. Například pokud si třeba koupíte foťák s paměťovou kartou, vypalovačku, média a druhý harddisk na zálohování fotek a k tomu tiskárnu na tisk fotek, zaplatíte tak OSE hnedka pár stovek až pár tisíc.

Seznam všech poplatků najdete tady. Dále doporučuji k přečtení tento článek od Kaderase a tento článek od Radka Hulána (mrkněte i na odkazy v článcích).

Petici proti nemorálnímu a neetickému chování a neprůhlednému účetnictví soukromé společnosti OSA můžete podepsat tady.

6 komentářů:

 1. Jo, pod tohle se ráda podepíšu:-))

  OdpovědětVymazat
 2. ač nesouhlasím s výší poplatků a s tím, za která zařízení jsou vybírána, petici v současném znění NEPODEPÍŠU, a to z důvodu uvedení této věty:
  \"Nesouhlasíme, aby tato společnost zastupovala v ČR práva autorů.\"

  OSA tu funguje od r. 1919 a zastupuje u nás téměř veškeré zahraniční autory. Takže petice na \"zrušení\" OSA je prostě nesmysl. Už sám název \"antiOSA\" je imho dost nešťastně zvolený...

  Petice by měla pouze napadnout výši poplatků, příp. zařízení z kterých se poplatky budou vybírat... (o zařízeních není v petici ani zmínka) přitom co mají _hudební_ díla společného s tiskárnami? někdo si tam bude kopírovat noty? s tímto nemá OSA nic společného - to jsou věci o kterých se nechá jednat.

  OdpovědětVymazat
 3. můj podpis sem tam hodila.... zloději hnusný

  OdpovědětVymazat
 4. To PJ: a co tahle věta? Nesouhlasíme s vysokými poplatky vybíranými za záznamová média prodávaná v ČR.
  Ale tu petici nepodepíšu, měla by napadat přímo jen ty nesmyslné poplatky a ne požadovat, aby OSA přestala zastupovat práva autorů...

  OdpovědětVymazat
 5. 2Mag: přesně o tom jsem ale hovořil ;-)
  dá se debatovat o výši příspěvku, příp. jaká zařízení budou zpoplatněna.
  Požadovat aby OSA přestala zastupovat práva autorů je samozřejmě nesmysl, a z toho důvodu tu petici nepodepisuju.

  OdpovědětVymazat
 6. Máš pravdu, petice je sice myšlená dobře, ale je to dost špatně naformulovaný.

  OdpovědětVymazat