pátek 22. prosince 2006

Škoda Roomster crashtest - úplné fiasko!

Škoda Roomster Crashtest
Při posledních crashtestech Euro NCAP, byla otestována i bezpečnost vozu Škoda Roomster.

A takhle to dopadlo: Při čelním nárazu došlo k poškození kabelů vedoucích k baterii, což způsobilo výpadek elektrické energie. Předpínače pásů následkem toho selhaly a airbagy vystřelily pozdě. (Jen pro připomenutí: Funkce předpínačů pásů omezuje pohyb připoutaných cestujících při nehodě a připravuje optimální polohu tělesné schránky před zpomalením nafouknutým airbagem. A airbag musí být připraven pohltit energii lidského těla v přesně definovaném časovém okamžiku určeném intervalem v řádu desítek milisekund.)

Zajímavé je, že kabely byly poškozeny i při opakovaném testu s dalším Roomsterem. Technici Škodovky potom provedli na dalším voze četné úpravy (změna softwaru příslušné řídicí jednotky, zařazení kondenzátorů do elektrického okruhu a lepší ochrana vedení kabelů), které nakonech dokázaly zajistit správnou funkci předpínačů i řídicí jednotky airbagů.

U nově vyrobených aut už budou tyto úpravy provedeny a Roomster se tak stane nejbezpečnějším modelem, který kdy Škoda vyrobila (dostal nakonec 5 hvězdiček). Škodovka ale organizaci Euro NCAP informovala, že nemá v úmyslu provádět úpravy na autech, které již dodala k zákazníkům. Takže všechny současné vozy Škoda Roomster jsou v případě nehody zatraceně nebezpečné!!!

Tím Škodovka opět dokázala, že na svoje (zejména české) zákazníky po zaplacení kašle. A všichni už teď konečně pochopili, jak to se svojí reklamní kampaní "Dobře se o nás staráte. Teď je na čase Vám to vrátit" vlastně myslí.

Ani se mi nechce věřit, že v 21. století, kdy je na bezpečnost vozů kladen obrovský důraz a auta jsou do servisů svolávána i kvůli špatným stěračům, některá automobilka dovolí nechat v (odhaduji) desítkách tisíc vyrobených kusů špatně fungující airbagy a předpínače pásů. Čeští zákazníci jsou sice zvyklí Škodovce odpustit cokoliv, ale v zahraničí to asi bude rána.

Použité zdroje: Autoweb.cz a Auto.cz

3 komentáře:

 1. \"Škoda Roomster crashtest - úplné fiasko!\" to auto získalo 5 hvězd, takže to zase takové fiasko nebude. A Škodovka na zákazníky nekašle, teď situaci analyzují a hledají vhodné řešení. Připadámi, že Škodu prostě nemáš rád.

  OdpovědětVymazat
 2. Problém vidím v tom, že se jim to podařilo až na třetí pokus s třetím vozem a navíc po značných úpravách. To není zrovna nejlepší vizitka.

  Ale budiž, stát se to samozřejmě může každému, pak ale MUSÍ následovat svolání všech již vyrobených automobilů do servisů, a jejich následná oprava. (Úplně běžně se to tak dělá na celém světě). Dokonce i čínští výrobci při problémech svolávají svoje auta do servisů a nesnaží se problémy \"ututlat\".

  Jinak to, že situaci analyzují a hledají vhodné řešení je sice hezké, ale to už dělali předtím, než NCAP informovali o tom, že s již vyrobenými auty nemají v plánu nic dělat.

  Docela lituju člověka, který si za těžce vydělaný půlmilión koupí Roomster a teď zjistí, že v případě autonehody ho může airbag klidně zabít a Škodovka s tím nehodlá nic dělat.

  Škodu opravdu nemám moc rád, ale vcelku nic proti ní nemám. Myslím, že vyrábí sice předražená, ale jinak pěkná (kromě Roomsteru) a kvalitní auta.

  OdpovědětVymazat
 3. zevraj predrazena skus si porovnat take superb a vw pasat a uvidis ten rozdiel a este aj lacnejsie a omnoho kvalitnejsie ved aj kamarat ma polo a druhy novu octaviu a len sa smeju ze kolko je tam zo skodi veci na vw:) a neviem preco si vsetci myslia ze skoda je len pre nizsiu a strednu triedu je ale aj pre bohatsich a su kvalitne auta za primeranu cenu

  OdpovědětVymazat