sobota 10. února 2007

Co vlastně dýcháme?

Julius CaesarPředstavme si, že Caesar s výkřikem „I ty, Brute?“ naposledy vydechl – otázka nyní zní, s jakou pravděpodobností vdechujeme my sami nějaký atom kyslíku z Caesarova posledního výdechu. Přesně touto otázkou (a mnoha dalšími) se zabývá americký profesor fyziky Lawrence M. Krauss ve své nové knize Proměny vesmíru. A výsledky jsou opravdu zajímavé.

Nejprve je třeba odhadnout, kolik toho Caesar vydechl - vychází řádově 2 na 22 atomů. Pak spočítáme řádový počet atomů kyslíku v celé atmosféře – 10 na 43. Atomy z Caesarova posledního nádechu jsou pak v atmosféře rozptýleny s frekvencí 1/10 na 22. Tolik atomů ovšem zhruba také vdechneme. Tudíž nám vychází, že pravděpodobně s každým nádechem vdechneme řádově jednotky atomů z Caesarova posledního výdechu.

Bližší informace se dočtete tady.

1 komentář:

  1. Perfektne zajimavy. Kurna, kdyz si uvedomim, ze nejspis ted prave dycham nejenom atomy od Caesara, ale treba taky od ... ruznejch jinejch slavnejch (i nechvalne) lidi! Vsechno je propojeny se vsim, i kdyz to mozna nema tak veliky vliv, stejne je to zajimavy, ty souvislosti. Super cteni, diky.

    OdpovědětVymazat