úterý 20. března 2007

Změna zdravotní pojišťovny

VZP logoU jaké jste zdravotní pojišťovny? U Všeobecné zdravotní (VZP)? A máte pro to nějaký důvod? Nemáte, protože žádný takový neexistuje! Proto vám radím, zdravotní pojišťovnu změňte.

Zdravotní pojišťovny využívají peněz z fondu prevence. Svým pojištěncům hradí vitamíny, očkování, preventivní vyšetření a mnoho dalších věcí. Všechny bonusy jsou pouze jakousi nadstavbou ke zdravotní péči hrazené ze zákona. Změnou pojišťovny tedy člověk nezíská nárok na lepší zdravotní péči, ta je pro všechny pojištěnce stejná. Změnou pojišťovny ale můžete slušně přilepšit rodinnému rozpočtu čerpáním doprovodných příspěvků, které pojišťovny nabízejí. Nejčastěji jde o příspěvky na očkování, na nákup léků a vitamínů, nebo na preventivní vyšetření. Čerpat je může každý pojištěnec (nezáleží na jeho zdravotním stavu ani výdělku). K získání výhod tedy stačí vybrat si pojišťovnu, která jednotlivci či rodině nejvíce vyhovuje.

Například modelová čtyřčlenná rodina (muž + žena + dívka + chlapec) může získat od Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra (dále jen ZPMV) 9.450 Kč ročně. Stejná rodina pojištěná u VZP může získat 1.800 Kč ročně. A tomu říkám pořádný rozdíl! Kolik peněz je možné ročně čerpat u dvou největších zdravotních pojišťoven v ČR si můžete prohlédnout v této tabulce.

Pokud se bojíte, že lékaři ZPMV (narozdíl od VZP) neakceptují, tak nemusíte mít strach, protože mezi lékaři je (především kvůli velmi opožděným platbám) nejméně populární VZP. Lékaři by navíc byli sami proti sobě, kdyby odmítali pacienty pojištěné u druhé největší pojišťovny v ČR.

Zákonem č. 48/1997 Sb. je pojištěnci dáno právo na výběr zdravotní pojišťovny. Změnu zdravotní pojišťovny lze provést k 1. dni kalendářního čtvrtletí. Pojištěnec může změnit zdravotní pojišťovnu jednou za 12 měsíců. Jinými slovy, máte právě teď možnost zdravotní pojišťovnu změnit.

Pokud chcete přejít k ZPMV, tak si stačí vytisknout a vyplnit tento formulář a donést ho na nejbližší pobočku (jejich seznam najdete na úvodní stránce ZPMV v menu vlevo).

Použité zdroje: noviny DNES (16. 3. 2007), Měšec.cz, Zpmvcr.cz, Vzp.cz

19 komentářů:

 1. No, gratuluji ke zdařilému článku...popřemýšlím o tom :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Jsem zvědavá o kolik klesne VZP počet pojištěnců... Po tom tvém článku ;o)

  OdpovědětVymazat
 3. Ty už si přešel? :) nebo si nikdy u VZP nebyl?

  OdpovědětVymazat
 4. Včera jsem podal žádost a od 1. 4. budu u ZPMV. :o) Jinak odjakživa jsem byl u VZP a vůbec jsem nějaký zdravotní pojišťovny neřešil. Myslel jsem si, že jsou u všech podobný podmínky, ale nejsou! VZP má podmínky nejhorší a ZPMV má podmínky nejlepší. Navíc přestup je extrémě jednoduchej, takže nebylo co řešit. :o)

  OdpovědětVymazat
 5. Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra - tak na to sem moc velkej punker být u takový mastňácký \"policajtský\" pojistovny :)
  to je pro vás mladý ouředníky ne pro nás drsný seniory :)

  OdpovědětVymazat
 6. Pořád jsem hledal důvod, proč zůstat u VZP, ale tohle mě fakt nenapadlo. Sakra! :o)

  OdpovědětVymazat
 7. U ZMPV jsem už přes čtyři roky a jsem spokojenej. Je to fakt v pohodě. A lékaři mě nejen neodmítají, ale jsou naopak nadšený, že nejsem u VZP. ZMPV jim totiž narozdíl od VZP neplatí s půlročním zpožděním. V zahraničí je taky ZMPV uznávanější. S VZP se ti může stát, že tě ošetří jen za cash (právě kvůli špatné platební morálce VZP).

  OdpovědětVymazat
 8. Takový názor rád slyším. :o) Doufám, že taky budu spokojen.

  OdpovědětVymazat
 9. Tuhle mi to Kyklop taky řikal, že ZPMV ;-)

  OdpovědětVymazat
 10. Tak já počkám, až to vyzkoušíš, a pak mi řekneš jestli je to pravda, a možná taky přestoupím :)

  OdpovědětVymazat
 11. no budu čekat... doufám, že né moc dlouho.. tak koukej bejt nemocný, abys to vyzkoušel... A tvoje rodina taky přestoupila :)

  OdpovědětVymazat
 12. Ne, rodiče nejsou tak progresivní. :o)

  OdpovědětVymazat
 13. Aha tak to jo... :) no a už si chytil nějaký bacil? :)

  OdpovědětVymazat
 14. V případě nemoci se rozdíl nepozná. Ale za tři týdny budu žádat o 410 Kč na druhou vakcínu proti klíštěti, tak doufám, že ty peníze dostanu. :o) Nicméně, doktoři zase demonstrují proti platební morálce VZP... Takže nic novýho... :o)

  OdpovědětVymazat
 15. Se necháváš očkovat proti klíštěti?? Asi rád přírodu. :) nebo máš nějaky zvíře?

  OdpovědětVymazat