pondělí 9. července 2007

Jak složité je v USA pořídit si zbraň

American WeaponO tom, jak je těžké v USA získat zbrojní průkaz si nedělám žádné iluze. Dostane ho v podstatě každý, kdo si o něj zažádá. Nedávno ho dokonce dostalo i desetiměsíční dítě. Za syna úřady o jeho vydání požádal jeho otec poté, co potomkovi věnoval dědeček kulovnici. Stačí totiž jen vyplnit internetový formulář a zaplatil požadovaných pět dolarů (zhruba 100 Kč). Malý Bubba Ludwig má na povolení svojí fotografii s dudlíkem, údaje o výšce a váze dokonce i jakousi čáru, která zastupuje podpis. Bližší info je tady.

A když už máte zbrojní pas, tak už jen stačí sehnat něco s čím se dá zabíjet. Například ve Virginii, která má (na americké poměry) zákony umožňující držení zbraní spíše přísné to chodí následovně. K nákupu střelné zbraně není zapotřebí žádného povolení, ale ten, kdo je nemá, si smí za měsíc koupit pouze jednu krátkou střelnou zbraň, což je zajisté velké omezení, ale naštěstí se nemusí na zbraň čekat a dostanete jí okamžitě. Lidé, kteří mají povolenku, si mohou koupit každý měsíc zbraní kolik chtějí.

Zákon navíc není nijak přísný a dovoluje občanům, aby si bez omezení kupovali i útočné střelné zbraně a zásobníky pro ně, ať už se jedná o AK-47 Kalašnikov nebo třeba samopal Uzi. I tyto zbraně se kupují stejně tak snadno jako lovecké pušky. Zákon říká, že bez jakéhokoliv omezení počtu lze vlastnit i zásobníky pro rychlopalné zbraně, které mohou vystřelit až 100 nábojů bez dobíjení.

Stát ale (kupodivu) omezuje občany, kteří se již dopustili zločinů za pomoci střelných zbraní a držení takových zbraní jim zakazuje. Také zakazuje prodávat nebo dávat pistole nebo revolvery mladistvým pod 18 roků, ale zde je výjimka: tuto střelnou zbraň smí dát či prodat mladistvému člen jeho rodiny.

Prodej loveckých pušek i kulovnic je povolen i dětem od 12 roků. Zákon se dá ale snadno obejít, protože se střelné zbraně dají koupit v obchodech s použitými střelnými zbraně bez jakéhokoliv omezení, bez čekání a bez policejního souhlasu. Navíc lze všude platit i v hotovosti, takže nezůstává žádná stopa. Bližší info je tady.

No, a podle toho to tam taky vypadá...

2 komentáře: