čtvrtek 23. srpna 2007

Blackle aneb úsporný Google

blackle google custom searchTo, že jsou počítače obrovskými žrouty elektrické energie asi víte. Dokonce i vypnuté žerou víc než málo. Spoustu toho sežerou i jejich (zejména CRT) monitory. Největší spotřebu mají samozřejmě když zobrazují bílou a nejnižší naopak při zobrazení černé barvy. A jsme u toho.

Google je jedna ze tří nejnavštěvovanějších stránek na světě (stále se přetahuje s Microsoftem a Yahoo) a má čistě bílé pozadí. Uživatelé z celého světa na ní stráví každý den statisíce hodin. Napadlo vás někdy, kolik by se ušetřilo elektrické energie, kdyby bylo pozadí stránky s vyhledáváním černé?

Asi ne, ale napadlo to autora stránky Blackle, která nabízí googlovské vyhledávání s černým pozadím. Na stránce vidíte i stále narůstající číslo, udávající počet Watthodin, které už uživatelé uspořili.

Pokud by všichni uživatelé "bílého" Googlu začali používat "černý" Blackle, tak by to prý zachránilo šest velryb měsíčně. A to už za to stojí, ne? :o)

10 komentářů:

 1. Jo, ale náklady na léčení očí by letěly vzhůru :-úsměv. Fakt, za chvilku mě z toho rozbolely oči...

  OdpovědětVymazat
 2. Co maji veleryby spolecneho s elektrinou?

  OdpovědětVymazat
 3. To jsem si k tomu přimyslel. :o)

  OdpovědětVymazat
 4. No, o tomto už vím z jinačích zdrojů. :) Jen poznámka na okraj: Ať svítí na LCD displeji černá, nebo bílá, spotřebu má stále stejnou. To jenom CRTečka mají rozdílnou spotřebu... :)

  OdpovědětVymazat
 5. Hodláš mě pod každým článkem ztrapňovat? :o) Samozřejmě, že máš pravdu, u LCD jsou rozdíly zanedbatelné, takže se jich to netýká. Už jsem to opravil. :o)

  OdpovědětVymazat
 6. Rozhodně můj záměr nebyl Tě nijak ztrapnit, ale jenom upřesnit chybnou informaci. :o) Kdybych tě chtěl ztrapnit, tak napíšu něco ve stylu: \"podívejte se na toho blbečka, ani neví, že...\" Prostě jsem jenom vyjádřil svůj názor, od čeho tu taky jinak ty komentáře jsou? :)

  I já se často seknu, udělám chybu. :) Třeba v pravopYse. :D

  OdpovědětVymazat
 7. Já vím, dělám si srandu. :o)

  OdpovědětVymazat
 8. Ja nevim koli usetrim energie, kdyz jsem si nastavil jako domovskou stranku http://www.blackle.cz/ . Asi jenom trochu, ne? Umi to nekdo spocitat nebo ne... Jsem cetl na internetu, ze to funguje na vsech monitorech, ale jen u nekterych LCD. Tak jak to je?

  OdpovědětVymazat
 9. A vůbec, proč je v tvým článku odkaz na anglický blackle s com a ne na http://www.blackle.cz/ ? Když u Google máš cz. Já bych víc preferoval českou verzi z evropské group http://www.blackles.eu/ než americkou. Navíc ta česko/evropská šetří i datat-transfer, protože místo obrázku s názvem Blackle používá text! Hold Evropa je Evropa.

  OdpovědětVymazat
 10. Když si nastavíš jako domovskou stránku Blackle, tak neušetříš samozřejmě (téměř) vůbec nic. Pokud chceš ušetřit víc, tak vypni počítač každý den o 1 vteřinu dřív než jsi původně chtěl. A ty ušetřené Watthodiny, které se (jakoby) počítají na titulce jsou samozřejmě vymyšlené, neexistuje totiž způsob, jak to takhle na dálku změřit.

  A o české verzi jsem nepsal, protože v době psaní tohoto článku ještě neexistovala. Vznikla až dlouho po originále. A ta česká už parazituje na parazitovi a to už mi přijde trošku moc. :o)

  OdpovědětVymazat