pondělí 6. srpna 2007

Koupit pozemek na Měsíci si může jen pitomec?

The MoonSnad prvním, kdo se rozhodl rozprodávat pozemky na Měsíci byl jistý kalifornský obchodník s obuví Dennis Hope. V 80. letech podal na místní pozemkový a registrační úřad žádost o vydání Měsíce. Proti tak šílenému nároku, který nikdo nebral vážně, nevznesl tehdy nikdo námitku a tak mu byl v roce 1988 Měsíc přidělen! Mezitím již stačil podat žádost o přidělení všech planet sluneční soustavy, o kterých také tvrdí, že je jejich výhradním vlastníkem. :o) Nikdo (kromě jeho samotného) jeho nároky samozřejmě neuznává. V dohodě z roku 1967 se USA zřekly teritoriálních nároků na všechny vesmírné objekty, což ovšem také není zřejmě pro kšeft jaksi důležité. :o)

Jeho firma Lunar Embassy (měsíční vyslanectví) nyní nabízí akr za 20 dolarů. :o) Média i odborníci na vesmírné právo shodně soudí, že ten člověk musí být šílený, ale jako obchodník si vede docela dobře. Hopemu už parcely vydělaly desítky miliónů dolarů. Mnoho pozemků na měsíci nechal napsat i na jména některých herců, zpěváků, politiků a dokonce i prezidentů, kterým pak "certifikáty o vlastnictví" daroval (poslal) a nyní je hrdě uvádí na svých stránkách jako svoje zákazníky (což samozřejmě funguje jako skvělá reklama).

Měsíční pozemky lze v USA zakoupit v různých cenových relacích i od několika dalších firem. Současné ceny se pohybují zhruba od 18 do 40 dolarů za akr.

Jsou-li zájemci, jsou i prodávající. Ovšem kupující dostanou jen krásně upravený certifikát, který nemá větší cenu než papír, na němž je natištěn. :o)

V každém případě Měsíc jako celek nemá žádného vlastníka a jako takový nemůže být předmětem prodeje, koupě, ani pronájmu. Už od dob starého Říma platí, že nikdo nemůže na jiného převést více práv, než má sám. Pozemky, které nikdo nevlastní lze získat pouze fyzickým zabráním.

Pitomců chodí po světě ale stále dost, takže obchod kvete jedna radost. Hned po rozporodávání pozemků z celé sluneční soustavy je také velice populární prodej jmen hvězd. U jisté americké společnosti (The International Star Registry) si za drobný poplatek (50 - 140 dolarů) můžete nechat pojmenovat jakoukoliv hvězdu svým jménem. Toto pojmenování samozřejmě také nikdo (včetně Mezinárodní astronomické unie) neuznává a tudíž se Vaše jméno nikde jinde než na ozdobném certifikátě neobjeví a získáte tedy opět jen bezcený kus papíru. :o)

Nicméně je známo, že lidé nakonec koupí vše, co se prodává, zvlášť, když je to za akční cenu.

Zdroje: časopis 21. Století, Kosmo portál a Český rozhlas

3 komentáře:

 1. Kdo v pátek viděl Uvolněte se prosím s Janem Krausem, tak asi (správně) tuší, že článek byl napsán na základě shlédnutí onoho pořadu. :o)

  OdpovědětVymazat
 2. no vidíš jak hezky zdROJuješ, nebožtík Buchtič by mel radost :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Pozemek na Mesici - SUPER DAREK!!!!
  Vice na www.lunarniambasada.cz

  OdpovědětVymazat