pátek 26. října 2007

95% e-mailů tvoří spam

spamPodle společnosti Commtouch tvoří spam v současné době 95% všech všech e-mailů. Více informací je zde. Podle neustále se zvyšujícího čísla to vypadá, že za několik málo let (možná měsíců) bude spam tvořit 100% všech e-mailů. Je nejvyšší čas přejít na nějaký nový způsob komunikace. :o)

Zajímá vás, jak se proti spamu bránit? Dobré je si už při zakládání e-mailové schránky vybrat nějakou seriózní společnost. Například Gmail má antispamové filtry vcelku spolehlivé a je zdarma. Oproti tomu jsem extrémě nespokojen s placenou e-mailovou schránkou u Forpsi, kam mi chodí denně záplavy spamu. Dále je dobré nevyplňovat svojí e-mailovou adresu do žádného formuláře (jak elektronického, tak papírového) a už vůbec jí nepsat na svoje webové stránky. Pokud jí chcete světu nějak sdělit, použijte třeba obrázek nebo nějakou zkomolenou podobu - např. mike82cz (zamoták) gmail (puntík) com.

Pokud vám už nějaká ta nevyžádaná pošta přecejen do schránky dorazí, v žádném případě na ní neodpovídejte a radši jí ani neotvírejte. Pokud se jedná o český spam, podejte stížnost na nevyžádaná obchodní sdělení - zde. ÚOOÚ sice pracuje (jestli se tomu v tomto případě vůbec dá říkat "pracuje") velice špatně, ale i přesto je toto jediný způsob, jak na spam úřady upozornit.

A ještě jedna zajímavost o tom, jak vznikl název "spam". Slovo SPAM je zkratka z anglického jazyka. V originále znamená Shoulder Pork and hAM (vepřová plec a šunka) nebo SPiced hAM (kořeněná šunka). A v jedné scénce z fantastického pořadu Monty Python Flying Circus je restaurace, kde každé jídlo obsahuje výše zmíněný spam. Takže ať si hosté obědnají cokoliv, vždy dostanou spam. A když chtějí něco bez spamu, je jim nabídnuto jídlo, kde je spamu opravdu jen trošičku. Tady je video.

7 komentářů:

 1. Srovnavat seznam.cz a gmail je trochu odvazne :-)
  Rekl bych, ze kvalita jejich spamfiltru je asi 1:10 ve prospech gmailu.

  OdpovědětVymazat
 2. Když to beru z pohledu běžného uživatele, kterého zajímá kolik spamu se mu každý den (nebo týden) zařadí mezi \"Doručené\", tak je to v mém případě přibližně 1:2 ve prospěch Gmailu, což i přesto nevychází pro Seznam vůbec špatně. Ale máš pravdu, Gmail je přecejen lepší, tak jsem Seznam ze spotu vypustil. :o) První pozvánku na Gmail jsem měl mimochodem od tebe, díky. ;o)

  OdpovědětVymazat
 3. ja mam jednu adresu na seznamu, kterou nikde neuvadim. Druhe dve na gmalilu (vcertne roj@bloguje.cz), ktere uvadim UPLNE KAMKOLUV na web.
  na gmail mi projdou 3 spamy na tyden, na seznam tak 4 denne.

  OdpovědětVymazat
 4. mne na gmail nepresiel nikdy ziadny
  a zaujimavy orgin, idem kuknut tych monthy pythonov

  OdpovědětVymazat
 5. Tak to jsi šťastný člověk, gratuluju. :o)

  OdpovědětVymazat
 6. to vies 1337 ;)
  ti mp nemali chybu

  OdpovědětVymazat